Bir Sayfa Seçin

Mevsimsel Beslenme

Mevsimsel Beslenme

Her ne kadar yeryüzünün her köşesini beşerileştirsek de insan doğadan ayrı düşünülemez bir varlık. Her zaman doğanın bir parçası olmaya devam edeceğiz. Bu süreçte ise ekolojik sistemin içerisinde yer almanın, çevresel faktörlerden etkilenmenin bedenimizde yarattığı değişiklikleri tecrübe edeceğiz. Bu ayrılamaz bütünün içerisinde, bizler de aynı tavşanlar, karıncalar, böcekler gibi farklı mevsimlerde farklı fizyolojik ve duygusal ihtiyaçlar hissediyoruz. Örneğin havaların ısındığı yaz mevsiminde daha çok suya, soğuk kış mevsiminde bağışıklık sistemimizi güçlendirecek ve vücut ısımızı koruyacak gıdalara ihtiyaç duyuyoruz, mevsimsel beslenme yapıyoruz. Kış uykusuna yatmasak da mevsimsel depresyonu tecrübe ediyoruz. 

Bu ekolojik döngü, yıllarca süren bir evrim ile kendi içerisinde bir “biyolojik ritim” yaratıyor. Biyolojik ritimler, kendilerini tekrar eden biyolojik süreçlerdir, mesela 1 ay boyunca her gün 8’de kalktığınızda 1 ayın sonunda vücudunuzun kendiliğinden o saatlerde uyanması biyolojik bir ritim örneğidir. İnsanın mevsimler içerisindeki varlığı da hem metobolizmasıyla hem biyolojisiyle bu ritimlerle oluşuyor ve değişiyor.

Seralar, seri üretim metodları, ithal ürünler ve yeni tarım sistemleri gibi gelişmiş üretim teknikleri sayesinde her mevsim, yerel ya da küresel farketmeksizin,  her ürüne ulaşabiliyoruz. Fakat bunun ne kadar sağlıklı olduğu tartışmaya açıktır. 

Bir çoğumuz günün neredeyse ortalama 7 saatini oturarak, kapalı ofis ortamlarında florasan ışığı altında; dijital bir ekrana bakarak; işlenmiş gıdalar ve nikotin, kafein gibi ürünler eşliğinde geçiriyoruz. Bir de buna ek olarak meyve sebze gibi sağlıklı seçenekler yerken bile tercihimizi işlenmiş, hormonlu, mevsim dışı ürünlerden kullanmanın bedenimize etkisi şüphesiz ki negatif olacaktır.

Her yiyeceğin her an ulaşılabilir olması biz tüketicileri doğadan koparan bir duruma getiriyor. Sürdürülebilirlikten uzak, doğanın döngüsü dışında bir beslenme düzenine adapte olmaya çalışmak bedenimizi de etkiliyor.

Mevsimsel beslenme uyguladığımız zaman ise hem biyolojik ritmin hem de ekolojik döngünün içerisinde var olmuş oluyoruz. Mevsimsel beslenme, bütünsel sağlığı desteklemenin yanı sıra yerel ve organik üreticiyi ekonomik anlamda destekler. Mevsimsel beslenmenin en önemli yanı ise sürdürülebilir ve doğa dostu bir seçenek olmasıdır. Dengeyi bozmayan, karbon emisyonu düşük ve bütünsel sağlığa iyi gelen bir beslenme modelidir.