Bir Sayfa Seçin

UX Tasarımı / Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı by Wicode

UX Tasarımı yani Kullanıcı Deneyimi, dijital anlamda, kullanıcının ürünle etkileşimini etkileyen her bir unsurla nasıl etkileşime girdiğini ifade eder. UX, tasarımcı ekiplerinin insan etkileşiminin her yönünü düşünmesini sağlar. İnsanlar hem rasyonel hem de duygusal varlıklardır, bu nedenle deneyimleri boyunca düşünürler ve hissederler.

“UX Design” terimine geçelim. Bu kulağa kullanıcı deneyimi tasarımı gibi geliyor, mantık çerçevesinde bu çok mümkün değil. Ancak, kullanıcı için olumlu bir izlenime yol açma olasılığı daha yüksek olan koşullar ve durumlar yaratabilirsiniz. Detaylandırmak gerekirse, Peter Morville’in UX peteği, UX Tasarımı idealleştiren özellikleri özetlemektedir:

  • Kullanılabilirlik: Bir ürünün basit, kullanımı kolay ve tanıdık olması gerekir.
  • Faydalı: Bir ürün bir ihtiyacı karşılamalıdır. Ürün, kullanıcıların hayatında algılanan bir boşluğu doldurmuyorsa, onu kullanmaları için gerçek bir neden yoktur.
  • Arzulanan: Ürünün görsel estetiğinin çekici olması ve olumlu duygular uyandırması gerekir.
  • Bulunabilir: Kullanıcının bir ürünle ilgili bir sorunu varsa, hızlı bir şekilde çözüm bulabilmelidir.
  • Erişilebilirlik: Ürün veya hizmet, engelliler de dahil olmak üzere herkes tarafından erişilebilir olmalıdır.
  • Güvenilir: Şirket ve ürünleri güvenilir olmalıdır.

UX Tasarımı gerekliliklerini anlamak, müşterileri çekmek ve olan müşterileri korumak, ürününüzle etkileşime girecek zamanlarının buna değdiğinden emin olmak önemlidir. Mevcut müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz ürününüz için harcadıkları zamandan keyif almıyorsa, bu sizin için kötü bir itibara ve para kaybına neden olabilir.

Sonuç olarak, başarılı bir ürün için iyi UX tasarımının şart olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını tasarımınızın merkezine yerleştirir, beklentilerini öğrenir ve ardından bu beklentileri aşarsanız, ürününüzle ilgili olumlu haberleri doğal olarak yayan sadık müşteriler elde edersiniz.

UX tasarım elementleri analizi