Bir Sayfa Seçin

Konuşma Tanıma

Konuşma Tanıma by Wicode

Konuşma Tanıma, insanların konuşulan kelimeleri yazılı metinlere dönüştürmesini sağlayan bir sistemdir. Net bir şekilde konuşulduğunda kelimeleri tanıyabilen belirlenmiş bir kelime dağarcığına sahiptir. Daha gelişmiş yazılımlar artık günlük doğal konuşmayı, aksanları ve farklı dilleri tanımlama yeteneğine sahiptir. Birçok farklı alanda var olan bu teknoloji insanların dijital hayatla olan ilişkilerini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Konuşma tanıma, bilişim, dilbilim ve bilgisayar mühendisliği alanlarında geniş bir araştırma yelpazesinde kullanılır. Birçok modern cihaz ve metin odaklı program, cihazın/uygulamanın daha kolay veya eller serbest kullanılmasını sağlar.

Sağlık uygulamaları, konuşma tanıma kullanan yazılımlar için harika bir örnektir. Şu anda sahip olduğumuz ileri teknoloji ile artık yapay zeka teknolojileri mental sağlık sorunlarını tespit edebilmektedir. Bu teknoloji de aslında, İnsan ve Yapay Zeka ilişkisini oluşturan en temel konuşma biçimlerinden birini oluşturmaktadır. Yapay zekaların duygusal düşünce becerileri olmasa da bazı davranış biçimlerini tanıyabilir ve bunu taklit edebilir.

Wicode’un en yeni ürünü Fit  Latife de konuşma tanıma teknolojisine sahiptir. Kullanıcılar artık Sağlıklı Yaşam Asistanı Latife ile bizzat konuşarak etkileşime geçebiliyor ve Latife onlara sağlıklı, sürdürülebilir ve eğlenceli bir yaşam tarzı sürdürmeleri için ipuçları ve püf noktaları veriyor, uyku kalitelerini soruyor ve iyi bir hayat yaşadıklarından emin oluyor. 

Konuşma Tanıma teknolojisi, sesinizin tonundan ruh halinizi tanıyabilir ve kelime seçimlerinizle duygusal duruşunuzu tahmin edebilir. Bu tür karmaşık teknolojiler, Emotion AI (Affective Computing) alanında veri kümesinin ve yazılımların metodolojisini geliştirmesine ve iyileştirmesine yardımcı olur. Bilgisayarların duygusal durumlarını değerlendirmek için yüz ifadeleri, beden dili, jestler ve ses tonları gibi sözel olmayan insan işaretlerini analiz etmesine ve anlamasına izin veren bir yeni bir Yapay Zeka biçimidir.

Konuşma tanıma teknolojisinin en büyük zorluklarından biri, konuşulan dilin değişkenliğidir. Örneğin aynı dil olmasına rağmen konuşma hızı, tonlama, şive yerel olarak birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle istediğiniz verim her görüşmede mümkün olmayabilir. Konuşma tanıma teknolojisinden maksimum verim alabilmek adına tane tane, açık ve anlaşılır konuşmak gerekir. Birçok farklı bileşenden oluşan ve çeşitli teknolojik sistemlerden faydalanan bu teknoloji hızla gelişmeye devam etmekte.

Konuşma Tanıma Teknolojisi Kullanan Kadın