Bir Sayfa Seçin

Kombuça Çayı Nedir?

Kombuça nedir by Wicode

Kombucha, Türkçe ismi ile Kombuça çayı tarihsel olarak çok eskilere dayanan fermante edilmiş bir çaydır. Doğu Asya’da ortaya çıkmış olan bu çayın 2000 yılllık tarihi olsa da 19. yüzyılda Avrupa’ya Rusya üzerinden ulaşmış bir alternatif tıp ilacıdır. 

Kombuça çayı birden fazla bakteri içerir ve yapılış metodu sebebiyle deevamlı bu bakteriler üreme halindeedir. Fermantasyon aşamasında glikoz, yani temel şeker parçalanır ve mayalanma süreci boyunsa asidik bir aroma oluşturur. Bu nedenle Kombuça şişesini ya da kavanozunu açtığınızda aynı soda ya da gazoz açıyormuşsunuz gibi bir gaz çıkışı gerçekleşir. Bu gaz çıkışı sonrasında ilk fark edeceğiniz şey ise sirke gibi ekşimsi kokusudur. 

Bu kadar fermantasyon bazlı bir içecekte de elbette eser miktarda bir alkol oluşumu söz konusu. Fakat %0.5’in altında bir alkol oranı olduğu için Kombuça alkolsüz içecek kategorisinde yer alır. Demleme süresi artırılarak, yüksek oranda şeker ve maya kullanılarak % 1.0 ya da % 1.5 gibi alkol oranı daha yüksek bir Kombuça da  elde edilebilir.

Kombuça çayı, Kombucha mantarı sayesinde demlenir ve özelliklerini kazanır. Mantar familyasından olsa da normal mantarlardan farklı bir yapıya sahip Kombuça Mantarı, temizlenmiş bir enginarın görüntüsünü anımsatır, disk şeklinde ve jelatine benzer bir zardan oluşur. Bu mantar kavanoz gibi bir kapaklı ortamda, şeker ve çaydan oluşan bir solüsyonda büyüyor ve devamlı üreme halinde yaşıyor. 

Demleme süreci 10-14 gün süren Kombuça çayının temel malzemeleri çay ve şeker. Fakat Kombuça mantarı sayesinde, ve fermantasyon süreciyle birlikte bileşenleri genişliyor. B vitaminleri, hyaluronik asit, heparin, probiyotik gibi maddeler de içeriyor. 

Kombuça çayının faydalı olduğu birçok farklı alan var, örneğin:

  • Sindirimi rahatlatır
  • Kilo kaybına yardımcı olur
  • Enerjiyi artırır 
  • Detoks özelliği barındırır
  • Bağışıklık sistemine destek olur
  • Eklem ağrılarını azaltır
  • Kanser riskini azaltır

Tüm bu faydaların yanı sıra, Kombucha çayının içermiş olduğu yoğun asit miktarı seebebiyle huzursuz bağırsak sendromu, ülser, gastrit gibi problemler yaşayan insanlara ve hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınlara içmeleri tavsiye edilmez.